Propagator pseudonauki- Jerzy Zięba

Krótka notka biograficzna

Jerzy Zygmunt Zięba przyszedł na świat 2 maja 1956 roku. Jest polskim przedsiębiorcą, oraz publicystą treści o medycynie, prowadzonej w nowatorski sposób. W 2016 roku, wydał książkę ,,Ukryte terapie. Czego ci lekarz nie powie”. Jest założycielem marki Visanto, w która sprzedaje suplementy diety. Był członkiem Rady Naukowej stowarzyszenia Polska Akademia Zdrowia. Razem z Izabelą Dobrowolską, przetłumaczył książkę autorstwa lekarza z duńskiego pochodzenia Uffego Ravnskova „Cholesterol – naukowe kłamstwo”. Oprócz tego zarządza fundacją Polacy dla Polaków, która sponsoruje zakup olejków z konopi. Ma zawierać działanie, która ma być stosowana dla dzieci, aby leczyła z lekooporną padaczką, i nowotworami mózgu.

Pierwsze Początki, i krytyka

Poglądy Jerzego Zięby, były postrzegane jako niezgodne fakty dotyczące wiedzy medycznej. Do tej pory spotykał się z dużą krytyką ze strony środowiska akademickiego. Swoją działalność zaczął w 2003 roku, gdy powrócił do Polski. Już wtedy zaczął swoją działalność, jako propagator alternatywnych metod leczenia, publikując różnego rodzaju artykuły prasowe i filmy, które były udostępniane na serwisie YouTube. Środowisko akademickie, nie jeden raz krytykowali jego wystąpienia, uważając za pseudonaukowe. Zarzucano mu brak warsztatu naukowego, nadmierne uproszczenie, i ustanowienie nieprawdziwych badań.

Człowiek z własnymi poglądami

Jerzy Zięba nie wierzył w opinie lekarzy, więc zakładał swoje teorie. Tych argumentów jest kilka, ale można w tym przypadku wyróżnić kilka mitów, do tyczące tego tematu. Zdaniem autora, witamina C może wyleczyć wiele chorób i dolegliwości. Witamina B3 ma wyleczyć schizofrenię, a witamina E, ma mieć działanie przeciw nowotworowe. Zachęca do stosowania wylewy z wody utlenionej. Mówienie dobrze do wody, na przywrócenie pamięci. Uważa, że urządzenie Wi-Fi, powoduje niepłodność. Ostrzega przed stosowaniem szczepionek, jak i też przed innymi czynnikami, które rzekomo mają pogarszać stan zdrowia.